Written by 5:29 am Fitness and Sports Views: [tptn_views]

Anaemia Eating regimen – Foods to Eat and Avoid

Anemia to stan chorobowy charakteryzujący się niewystarczającym poziomem zdrowych krwinek czerwonych w organizmie. Może to wynikać ze zniszczenia tych komórek, utraty krwi lub braku produkcji czerwonych krwinek.

Najczęstszą postacią niedokrwistości jest niedokrwistość z niedoboru żelaza, która występuje, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości żelaza do wytworzenia wystarczającej ilości hemoglobiny.

Hemoglobina jest kluczowym składnikiem czerwonych krwinek i odpowiada za transport tlenu z serca do tkanek organizmu.

Ponieważ hemoglobina, składnik czerwonych krwinek, transportuje tlen z serca do tkanek ciała, stanowi to poważne wyzwanie. Złe odżywianie i utrata krwi są głównymi przyczynami niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Objawy niedokrwistości

Następujące objawy mogą pojawić się, jeśli masz niedokrwistość z niedoboru żelaza lub niski poziom żelaza:

 • Duszność
 • Wyczerpanie
 • Zimne dłonie i stopy
 • bóle głowy
 • Nieregularne bicie serca
 • Niepokój i depresja
 • Ból w klatce piersiowej

Dieta bogata w żelazo jest priorytetem dla osób z niedokrwistością z niedoboru żelaza. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku kobiet w ciąży, osób z chorobami takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna, osób po operacjach bariatrycznych lub kobiet z ciężkimi cyklami miesiączkowymi, u których może wystąpić ciężka anemia.

Przeczytaj więcej: 7 napojów bogatych w żelazo, które podniosą poziom hemoglobiny

Dieta na anemię – przegląd

Studia wykazali, że modyfikacje diety są niezbędne w planach leczenia anemii. W przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza niezbędna jest zbilansowana dieta zawierająca pokarmy bogate zarówno w żelazo hemowe, jak i niehemowe.

Na przykład żelazo hemowe można uzyskać z owoców morza, drobiu i wołowiny, podczas gdy żelazo niehemowe można uzyskać z pokarmów roślinnych i pokarmów wzbogaconych żelazem.

Organizm może wchłonąć obie formy żelaza. Żelazo hemowe jest jednak łatwiej przyswajalne. Ponadto ważne jest, aby uwzględnić posiłki, które zwiększają wchłanianie żelaza i innych witamin do produkcji hemoglobiny. Istotne jest również unikanie pokarmów, które mogłyby utrudniać ten proces.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH), zalecana dzienna dawka (RDA) żelaza różni się w zależności od płci i wieku. Na przykład noworodki poniżej szóstego miesiąca życia potrzebują tylko 0,27 miligrama (mg) żelaza dziennie; dorośli w wieku od 19 do 50 lat potrzebują 8 mg dla mężczyzn i 18 mg dla kobiet.

Ponieważ jednak organizm nie jest w stanie skutecznie wchłonąć dużych ilości suplementów żelaza, zaleca się dostosowanie dawki w zależności od osoby.

Jeśli chcesz dodać żelazo do swojej diety, najlepiej porozmawiaj z lekarzem o właściwej dawce. Eksperci ds. żywienia w HealthifyMe mogą również pomóc w opracowaniu planu wprowadzenia pożądanej zmiany.

Uwaga HealthifyMe

Pokarmy do jedzenia na anemię

Jeśli cierpisz na anemię, dodanie do diety pokarmów bogatych w żelazo może pomóc kontrolować stan, a nawet go wyleczyć. Włącz do posiłków następujące produkty, aby pomóc w walce z anemią:

Fasola i rośliny strączkowe

Jedzenie roślin strączkowych, takich jak ciecierzyca, groszek czarnooki, fasola lima, fasola nerkowa i soja, to świetny sposób na zwiększenie spożycia żelaza, co jest szczególnie korzystne dla osób z anemią. Zarówno wegetarianie, jak i osoby jedzące mięso mogą skorzystać z odżywczych zalet tych pożywienia.

Owoce i warzywa

Warzywa o ciemnych liściach, takie jak szpinak, boćwina, jarmuż, groszek, fasolka szparagowa i słodkie ziemniaki są naturalnie bogate w żelazo niehemowe. Suszone owoce, takie jak morele i daktyle, są również dobrym źródłem żelaza.

Aby promować wchłanianie żelaza w układzie pokarmowym, należy również spożywać owoce cytrusowe pełne witaminy C. Boćwina i kapusta włoska to świetne opcje, ponieważ stanowią dobre połączenie zarówno żelaza, jak i witaminy C…;

Mięso i ryba

Produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak chude białe mięso (np. kurczak) i owoce morza (np. ostrygi, tuńczyk i sardynki) są doskonałymi źródłami żelaza hemowego. Jednak białka roślinne, takie jak soja i tofu, są również doskonałym źródłem żelaza dla osób, które nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego.

Orzechy i nasiona

Orzechy i nasiona to jedne z najbardziej odżywczych pokarmów na porcję. Przykłady obejmują orzechy nerkowca, nasiona konopi, nasiona słonecznika, pestki dyni, pistacje, orzeszki piniowe, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, migdały i orzechy laskowe.

Jajka

Zacznij dzień od wspaniałego śniadania składającego się z jajek, chleba pełnoziarnistego, miękkich pieczonych pomidorów i komosy ryżowej. Jajka są nie tylko pełne białka, ale także zawierają znaczną ilość żelaza.

Ziarna

Pełnoziarnisty makaron, chleb i płatki zbożowe mają wysoką zawartość fitynianów, ale często są wzbogacane żelazem. Dodatkowo, naturalne opcje są bogate w żelazo i mogą zwiększyć poziom hemoglobiny we krwi, takie jak komosa ryżowa, pełnoziarnista pszenica, owies i teff.

Pokarmy, których należy unikać w przypadku anemii

Jedzenie niektórych pokarmów może hamować wchłanianie żelaza, więc spożywanie posiłków bogatych w żelazo nie zawsze jest konieczne. Jednak, aby zmniejszyć wchłanianie żelaza, należy rozważyć rezygnację z następujących produktów:

Herbata i kawa

Unikaj przyjmowania napojów zawierających kofeinę w ciągu godziny od spożycia suplementu żelaza lub zjedzenia posiłku bogatego w żelazo. Może to uniemożliwić organizmowi wchłanianie żelaza.

Nabiał

Nadmiar wapnia uniemożliwia organizmowi wchłanianie żelaza. Dlatego unikaj nadmiernego spożycia mleka i produktów mlecznych, w tym sera, jogurtu, migdałów i bananów. Są to pokarmy bogate w wapń.

Żywność zawierająca fityniany lub kwas fitynowy

Ze względu na zdolność wiązania żelaza w przewodzie pokarmowym, fityniany mogą zapobiegać wchłanianiu żelaza. W związku z tym należy ograniczyć spożycie roślin strączkowych, brązowego ryżu, pełnoziarnistej pszenicy i orzechów.

Żywność zawierająca kwas szczawiowy

Unikaj czekoladek, orzeszków ziemnych i pietruszki, ponieważ zawierają kwas szczawiowy.

Żywność Zawierająca Gluten

U niektórych osób gluten może uszkodzić ścianę jelita. Upośledza zdolność organizmu do wchłaniania kwasu foliowego i żelaza. Kwas foliowy i żelazo są niezbędne dla czerwonych krwinek (RBC). Produkty pszenne, makarony, jęczmień, żyto i owies to jedne z najczęstszych źródeł glutenu.

Dieta na anemię – referencyjny plan posiłków

Osoba z niedokrwistością powinna skupić się na jedzeniu posiłków bogatych w żelazo i innych produktów, które pomagają w wchłanianiu żelaza. Jednak, aby mieć pewność, że ich organizm może prawidłowo wchłaniać żelazo, powinni również uważać na pokarmy, które hamują wchłanianie żelaza.

Poniższe opcje zawierają przykłady zdrowych posiłków dla osoby z anemią.

Opcje śniadaniowe

 • Płatki owsiane z owocami i ziarnami
 • Tosty jajeczne ze szklanką soku pomarańczowego
 • Koktajl bananowy na mleku i jogurcie, płatki owsiane z rodzynkami
 • Śniadaniowy haszysz z ciecierzycy, parówki z kurczaka, pieczarek, słodkich ziemniaków i szpinaku

Opcje obiadowe

 • Sałatka z kurczakiem, sałatą, winogronami i pełnoziarnistymi krakersami.
 • Fasola w bułce pełnoziarnistej, pieczone frytki z batatów i mix sałat zielonych
 • Grillowana kanapka z serem na pieczywie pełnoziarnistym z zupą pomidorową, paluszkami marchwi i pomarańczą

Opcje kolacji

 • Sałatka z tofu i zupa szpinakowa
 • Kotlety jagnięce z gotowanymi ziemniakami, brokułami gotowanymi na parze i jarmużem.
 • Gulasz obejmuje fasolę, ciecierzycę, groszek czarnooki, pomidory z puszki, cebulę, czerwoną paprykę i czosnek.
 • Sałatka jarzynowa z dwoma roti (methi/cebula/marchew/lauki) i soczewicą.

Zacznij swój Niedokrwistość Transformacja diety z HealthifyMe

Zrównoważona utrata masy ciała i Niedokrwistość plan dietetyczny z 2 wyspecjalizowanymi trenerami, badania diagnostyczne, treningi grupowe LIVE oraz konsultanci lekarscy.

Wskazówki dotyczące gotowania na anemię

Aby zmaksymalizować zawartość żelaza w posiłkach, rozważ następujące wskazówki:

 • Mięso lub warzywa smażymy na żeliwnej patelni. Badania pokazuje, że gotowanie posiłków na żeliwnej patelni lub żeliwnej patelni może pomóc w zwiększeniu wchłaniania żelaza.
 • Staraj się, aby czas gotowania był jak najkrótszy, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa żywności.
 • Skrop sokiem z cytryny grillowaną rybę, aby zwiększyć wchłanianie żelaza przez organizm.
 • Jeśli masz określone schorzenia lub czynniki ryzyka, spróbuj dodawać do posiłków fasolę, soczewicę lub tofu, zamiast polegać na codziennym czerwonym mięsie.

Uwaga HealthifyMe

Konkluzja

Żelazo jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla ludzkiego organizmu i można je znaleźć w różnych dietach roślinnych, a także w innych produktach spożywczych. Włączenie tych pokarmów do diety może pomóc w zaspokojeniu zapotrzebowania na żelazo i może poprawić ogólny stan zdrowia.

Jeśli cierpisz na anemię, zdrowa dieta może pomóc Ci uzyskać żelazo potrzebne do jej opanowania. Jeśli jednak twoja niedokrwistość jest ciężka lub nie reaguje na zmiany w diecie, możesz potrzebować transfuzji krwi lub wlewów żelaza, aby przywrócić poziom żelaza w organizmie.

Ponieważ uzyskanie wystarczającej ilości żelaza tylko z pożywienia może być trudne, porozmawiaj ze swoim lekarzem o przyjmowaniu suplementów. Ponadto powinieneś wziąć pod uwagę swój styl życia, rutynę ćwiczeń i zdrowie psychiczne, aby kontrolować poziom ciśnienia krwi i ogólny stan zdrowia.

Często zadawane pytania (FAQ)

P: Jakie pokarmy są dobre na anemię?

Odp.: Spożywanie pokarmów bogatych w żelazo może pomóc w zapobieganiu i leczeniu anemii. Pokarmy bogate w żelazo obejmują chude czerwone mięso, owoce morza, drób, orzechy, fasolę, ciemnozielone warzywa liściaste, zboża wzbogacone w żelazo i suszone owoce.

Inne korzystne pokarmy dla anemii obejmują pokarmy bogate w witaminę C, takie jak pomarańcze, grejpfruty, truskawki i pomidory oraz pokarmy bogate w kwasy foliowe, takie jak soczewica i szparagi. Zbilansowana dieta zawierająca te produkty może pomóc w zapewnieniu odpowiedniej ilości żelaza i innych niezbędnych składników odżywczych dla ogólnego stanu zdrowia.

P: Czego unikać, jeśli masz anemię?

Odp.: Jeśli masz anemię, ważne jest, aby unikać pewnych pokarmów, które mogą pogorszyć objawy. Te produkty spożywcze obejmują przetworzoną żywność bogatą w rafinowany cukier, przetworzone mięso i smażone potrawy. Ponadto najlepiej unikać picia zbyt dużej ilości kofeiny i alkoholu, ponieważ mogą one zakłócać wchłanianie żelaza. Jedzenie nadmiernie ugotowanych warzyw może również zmniejszyć wchłanianie żelaza, więc najlepiej jest jeść je na surowo lub lekko ugotowane. Wreszcie, niezbędne jest unikanie spożywania dużych ilości produktów mlecznych, ponieważ mogą one zakłócać wchłanianie żelaza.

P: Który owoc jest najlepszy na anemię?

Odp.: Owoce bogate w żelazo, takie jak rodzynki, daktyle, figi, suszone śliwki, morele i jabłka, mogą być korzystne dla osób cierpiących na anemię. Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, cytryny i grejpfruty, są również doskonałym źródłem witaminy C, która może pomóc w zwiększeniu wchłaniania żelaza z innych pokarmów. Jagody, takie jak truskawki, jagody i jeżyny, są również pełne przeciwutleniaczy i mogą pomóc zwiększyć skuteczność suplementów żelaza. Dodatkowo banany są doskonałym źródłem potasu i magnezu, które mogą pomóc zmniejszyć zmęczenie i poprawić krążenie krwi.

P: Jakie jest dobre śniadanie na anemię?

Odp.: Dobre śniadanie na anemię powinno zawierać pokarmy bogate w żelazo, takie jak wzbogacone płatki zbożowe, chude czerwone mięso, ryby, drób, zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona oraz jajka. Powinien również obejmować produkty bogate w witaminę C, takie jak owoce cytrusowe, kiwi, papryka i pomidory, ponieważ witamina C pomaga organizmowi wchłaniać żelazo.

Bogate w błonnik śniadanie, które obejmuje produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa, jest również pomocne w utrzymaniu poziomu energii w organizmie przez cały dzień. Dodanie suplementu żelaza i witaminy C do śniadania może również złagodzić objawy anemii.

P: Czy jajko na twardo jest dobre na anemię?

Odp.: Jajka na twardo mogą być dobrym źródłem żelaza w przypadku anemii, ponieważ są dobrym źródłem żelaza hemowego (rodzaj żelaza, który organizm łatwiej wchłania). Jeśli masz anemię, łączenie jajek z innymi pokarmami bogatymi w żelazo jest niezbędne, aby zoptymalizować spożycie żelaza. Jedzenie jaj z pokarmami bogatymi w witaminę C, takimi jak owoce cytrusowe, to świetny sposób na zwiększenie wchłaniania żelaza.

P: Jakie napoje pomagają przy anemii?

Odp .: Napoje, które pomagają w anemii, obejmują zielone koktajle ze szpinaku i innych zielonych warzyw liściastych, zielone soki i herbaty ziołowe. Picie dużej ilości wody jest również korzystne w zapobieganiu anemii, ponieważ pomaga wypłukiwać toksyny z organizmu.

Źródła pomocnicze

[mailpoet_form id="1"]
Close