Written by 9:44 pm Survival Views: 2

20 Ways to Stay Warm in a Cold Room

W związku z nadchodzącą chłodną pogodą i gwałtownym wzrostem cen paliwa i energii do ogrzewania, tej zimy wszyscy możemy mieć do czynienia z niskimi temperaturami w pomieszczeniach.

podgrzewacz nafty

Co gorsza, całkowita utrata infrastruktury paliwowej lub energetycznej może sprawić, że będziesz szukać alternatywnych sposobów na utrzymanie ciepła.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na zapewnienie sobie ciepła w domu, od wiedzy ze starego świata po nowoczesne udogodnienia.

A co najważniejsze, możesz trzymać tosty bez rozbijania banku lub przypadkowego spalenia domu! Poniżej znajduje się 20 sposobów na utrzymanie ciepła i przytulności przez cały sezon.

1. Zdobądź grzejnik kosmiczny

Jeśli masz dostęp do elektryczności, jednym z najskuteczniejszych sposobów ogrzania małej przestrzeni jest grzejnik.

Można je znaleźć za jedyne 20 USD u głównych sprzedawców detalicznych i są stosunkowo łatwe w obsłudze.

Pamiętaj tylko, aby uważnie przeczytać instrukcje, ponieważ niektóre modele wymagają specjalnej wentylacji, a wszystkie należy trzymać z dala od materiałów łatwopalnych.

Nawet bez elektryczności możesz polegać na grzejnikach na alkohol lub naftę, jeśli to konieczne.

2. Noś ciepłą odzież

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie ciepła w zimnym pomieszczeniu jest po prostu założenie ciepłej odzieży i nie tylko! Odzież warstwowa tworzy kieszenie powietrzne uwięzionego ciepła obok skóry.

Pamiętaj, aby zacząć od dobrej warstwy podstawowej, takiej jak długa bielizna, i dodaj cięższe rzeczy na wierzch, takie jak koszule z długimi rękawami, swetry, a nawet kurtki i szaliki, jeśli jest naprawdę zimno.

Jeśli nie masz dostępu do wielu różnych ubrań, po prostu załóż najcięższe rzeczy.

To dziwny pomysł, że powinniśmy być w stanie nosić lekkie ubrania w środku szalejącej zimowej burzy, ale to nie było regułą przez większość historii ludzkości!

filiżanka herbaty z żelazistych chwastów

3. Pij gorącą kawę lub herbatę

Nie ma nic przyjemniejszego w mroźny zimowy dzień niż zwijanie się w kłębek z filiżanką gorącej kawy lub herbaty.

Ciepło kubka nie tylko rozgrzeje Twoje dłonie, ale również gorący płyn rozgrzeje Cię od środka.

Pamiętaj jednak, aby pić z umiarem, ponieważ zbyt dużo kofeiny może w rzeczywistości spowodować szybszą utratę ciepła poprzez odwodnienie i zwężenie naczyń krwionośnych.

Jeśli zmagasz się z brakiem mocy lub paliwa, zrób większą porcję i wlej ją do termosu, aby pozostawała gorąca i gotowa do picia przez wiele godzin.

4. Zatrzymaj wersje robocze

Nic nie kradnie ciepła z pomieszczenia szybciej niż przeciąg.

Jeśli czujesz zimny wiatr dochodzący spod drzwi, w pobliżu ściany lub przy oknie, zatkaj go ręcznikiem lub kocem.

To samo dotyczy okien. Upewnij się, że są szczelnie zamknięte i, jeśli to możliwe, przykryte zasłonami lub kocami, aby stworzyć dodatkową barierę.

Najlepszym sposobem na wyeliminowanie przeciągów jest na długo przed rozpoczęciem sezonu zimowego przez umieszczenie uszczelnienia, zainstalowanie wykończenia i uszczelnień oraz innych podobnych rzeczy, ale pośpieszne rozwiązanie może nadal działać, gdy jest to potrzebne.

5. Owiń się w koc

Prawdopodobnie najłatwiejszą i najbardziej „instynktowną” metodą utrzymywania ciepła na tej liście i jedną z najskuteczniejszych jest po prostu owinięcie się kocem.

Koce wełniane są idealne, ponieważ są naturalnie ognioodporne i zapewniają ciepło, ale każdy rodzaj koca będzie odpowiedni.

Owinięcie się kocem robi dwie rzeczy: blokuje przeciągi i dodatkowo zatrzymuje ciepło ciała, tworząc wokół ciebie mały mikroklimat ciepłego powietrza.

Jeśli masz więcej niż jeden koc, ułożenie ich warstwami może być jeszcze bardziej skuteczne.

6. Ogrzej ubrania w suszarce

Jeśli nadal masz prąd i dostęp do suszarki, jednym z najlepszych i najszybszych sposobów na pokonanie chłodu jest podgrzanie już wysuszonych ubrań w suszarce.

Wystarczy ustawić go na najwyższych obrotach na około pięć minut, a następnie założyć podgrzane rzeczy.

To świetny sposób na szybkie rozgrzanie się bezpośrednio przed nurkowaniem pod kołdrą lub przytuleniem się do kogoś innego. W ten sposób możesz również ogrzać pościel i koce!

7. Rozpal ogień

Idealnym lekarstwem na mroźny pokój jest trzaskający ciepły ogień w kominku lub piecu opalanym drewnem.

Jeśli masz paliwo i zapałki (lub zapalniczkę), jest to prawdopodobnie najwygodniejsza i zdecydowanie najradośniejsza opcja na tej liście.

Jeśli w Twojej chłodni jest już kominek, po prostu zbuduj mały kominek zgodnie z własnymi preferencjami. Jeśli nie, a używasz pieca opalanego drewnem, zrób to samo i wyreguluj przepustnicę według potrzeb.

W obu przypadkach upewnij się, że urządzenie jest odpowiednio serwisowane i działa, ponieważ jedno z nich może spowodować niszczycielski przypadkowy pożar lub uwolnić śmiercionośny gaz CO, jeśli działa nieprawidłowo.

8. Zasłoń zasłony o zachodzie słońca

Jeśli twój pokój ma okna, powinieneś wieszać i zasłaniać je ciężkimi zasłonami, gdy zachodzi słońce.

Pomoże to zatrzymać przeciągi, a także zapobiegnie ucieczce ciepła z pomieszczenia przez szyby okienne.

Jeśli chcesz pójść o krok dalej, możesz nawet kupić specjalne zasłony termiczne lub zaciemniające, które mają na celu jeszcze lepszą izolację okien przed utratą ciepła.

9. Wpuść światło słoneczne

Odwrotność poprzedniej wskazówki, jeśli masz okna, które są w pełni lub częściowo nasłonecznione, będziesz chciał odsłonić zasłony i żaluzje, aby wpuścić tę ciepłą energię do pokoju.

Jest to szczególnie skuteczne w przypadku okien wychodzących na południe i zachód, ponieważ w ciągu dnia otrzymają one najwięcej bezpośredniego światła słonecznego, chociaż dokładna orientacja różni się w zależności od miejsca zamieszkania na świecie.

Powierzchnie ogrzane światłem słonecznym będą nadal emitować ciepło przez pewien czas, nawet gdy światło słoneczne już na nie nie pada, więc jest to świetny sposób na utrzymanie komfortu w pomieszczeniu nawet po zachodzie słońca.

10. Weź gorącą kąpiel lub prysznic

Jeśli łatwo zmarzniesz w zimnym pomieszczeniu, weź gorący prysznic lub kąpiel tuż przed położeniem się do łóżka. Długa, gorąca kąpiel jest właśnie tym, co Cię rozgrzeje.

Gdy skończysz, szybko osusz się i ubierz w zaparowanej łazience, aby się rozgrzać, zanim przejdziesz do zimniejszych części domu. Połącz tę sztuczkę z podgrzewaniem ubrań w suszarce, aby uzyskać maksymalne ciepło!

11. Ćwiczenia

Twoje ciało zaczyna się nagrzewać, kiedy mięśnie pracują, to po prostu fakt. Jeśli więc nudzisz się w wychłodzonym pomieszczeniu, możesz się ogrzać i to lekkim ćwiczeniem.

Zaledwie kilka minut podskoków, pompek lub innych ćwiczeń załatwi sprawę. Szybko poczujesz ciepło, a pomieszczenie zauważalnie się nagrzeje, jeśli wytrzymasz to wystarczająco długo.

Jeśli jesteś z innymi osobami w pokoju, sprawdź, czy możesz je nakłonić do przyłączenia się i uczynienia z tego sprawy grupowej.

Teraz nie ćwicz tak długo ani ciężko, abyś zaczął się naprawdę pocić, ponieważ mokra skóra i ubranie sprawią, że chłodne powietrze będzie o wiele gorsze.

12. Użyj podkładki grzewczej

Poduszki grzewcze są małe, cienkie, energooszczędne i stanowią doskonały sposób na bezpośrednie ogrzanie skóry lub mebli w zimnym pomieszczeniu.

Można je znaleźć w różnych kształtach i rozmiarach, od małych podgrzewaczy do rąk po duże maty.

Niektóre mają nawet specjalne funkcje, takie jak wypustki masujące lub wbudowane timery. Umieść jedną na kolanach, plecach lub brzuchu i pozwól jej działać, rozgrzewając Cię.

Pamiętaj, że prawdopodobnie będziesz potrzebować przedłużacza i pobliskiego gniazdka, aby użyć jednego z nich, więc upewnij się, że masz dostęp do obu, zanim wybierzesz miejsce w pokoju.

Należy również pamiętać, że wiele z nich ma funkcje „automatycznego wyłączania”, które pomagają zapobiegać wypadkom z udziałem seniorów.

13. Przytul się do zwierzaka

Czy to nawet Ameryka, jeśli nie możesz polegać na swoim psie lub kocie jako urządzeniu rozgrzewającym? Żarty na bok, twoi futrzani przyjaciele prawdopodobnie będą więcej niż zadowoleni, mogąc się z tobą przytulić, gdy pogoda jest chłodna.

Zadomowij się, zrób dla nich trochę miejsca i ciesz się fizycznym i emocjonalnym ciepłem, które mogą zapewnić w zimny dzień.

14. Przytul się do partnera

Co jest lepszego niż przytulenie się do swojego zwierzaka, aby pokonać chłód? Co powiecie na przytulanie się do ukochanej osoby? Dwa ludzkie ciała mogą wytworzyć dużo ciepła, zwłaszcza pod dużym, wygodnym kocem.

Przyciągnij partnera do siebie i miej oko na jego skłonności do kradzieży koców, a nie powinieneś mieć problemu z utrzymaniem ciepła.

To samo, gdy kładę się do łóżka. Przytul się blisko, wsuń szczelnie kołdrę i pozwól, aby ciepło twojego ciała wykonało pracę.

15. Użyj termoforu

Technika, której prawdopodobnie używali Twoi pradziadkowie i nie bez powodu: to działa!

Napełnij gumową butelkę z gorącą wodą, jak zgadłeś, gorącą wodą, a następnie włóż ją do łóżka, zanim wejdziesz pod kołdrę lub pod kołdrę.

Możesz nawet pozwolić mu usiąść na kolanach, gdy siedzisz na kanapie lub w ulubionym fotelu. Delikatne ciepło będzie promieniować z butelki na zewnątrz, rozgrzewając całe ciało.

Możesz także użyć jednego do ogrzania szczególnie chłodnego miejsca na kanapie lub fotelu. Tylko uważaj, aby nie usiąść na nim ani go nie rozlać, w przeciwnym razie będziesz miał ogromny bałagan, z którym trzeba się uporać.

16. Odłóż dywaniki

Dywany są często zapomnianym rozwiązaniem pomagającym w walce z chłodnym pomieszczeniem, które działa poprzez zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniu (i w tobie), zapobiegając kontaktowi ze znacznie zimniejszą podłogą (zimne powietrze opada).

Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz podłogi z twardego drewna lub płytek, które szybko stygną i pozostają takie.

Wybierz ładny, gruby dywan lub dwa i umieść je strategicznie w pokoju, aby zmaksymalizować ich skuteczność.

Dodatkowe punkty za dywan ze skóry niedźwiedzia. Możesz także położyć kilka dywaników przed drzwiami, aby zapobiec przedostawaniu się przeciągów.

17. Odwróć wentylatory sufitowe

Inną prostą, ale skuteczną metodą utrzymywania ciepła w pomieszczeniach jesienią i zimą jest odwrócenie wentylatorów sufitowych.

Może to zabrzmieć sprzecznie z intuicją, ponieważ próbujemy zatrzymać przeciągi, ale w rzeczywistości działa, ponieważ gorące powietrze unosi się w kierunku sufitu, gdzie nie może cię ogrzać.

Odwrócenie kierunku wentylatorów sufitowych pomoże wepchnąć gorące powietrze, które wzniosło się do sufitu, z powrotem do pomieszczenia, w którym możesz faktycznie z niego skorzystać.

suszenie steków w piekarniku
suszenie steków w piekarniku

18. Po zakończeniu pieczenia otwórz drzwiczki piekarnika

Zima to najlepszy czas na gotowanie w domu, ponieważ gorące posiłki rozgrzeją Twoje ciało i serce.

Ale możesz również wykorzystać swoje wysiłki związane z gotowaniem, wykorzystując ciepło wytwarzane przez piekarnik do ogrzania domu.

Po zakończeniu gotowania pozostaw drzwiczki piekarnika otwarte na kilka minut, aby całe ciepło wydostało się do pomieszczenia. Pamiętaj, że nigdy nie powinieneś tego robić z przejechaniem, ponieważ jest to niebezpieczne.

19. Wysusz łóżko lub kanapę suszarką

Chcesz stworzyć sobie ciepłe gniazdko? Zacznij od ogrzania łóżka lub kanapy za pomocą suszarki.

Przejdź całą powierzchnię, uważając, aby trafić we wszystkie zakamarki. Następnie ułóż koce i poduszki i przytul się.

Połączenie ciepła z suszarki i ciepła twojego ciała powinno zapewnić ci dużo ciepła, dopóki nie zaśniesz.

20. Zaproś przyjaciół lub rodzinę

Jeśli jedno lub dwa ciała są dobre, więcej musi być lepszych. Zbierz przyjaciół lub rodzinę i spędź przytulną noc.

Niezależnie od tego, czy grasz w gry, oglądasz filmy, czy po prostu rozmawiasz, dodatkowe ciepło ciała zdziała cuda, jeśli chodzi o ogrzanie każdego zimnego pomieszczenia.

A jeśli komuś zrobi się za gorąco, zawsze istnieje możliwość uchylenia okna na minutę, aby wpuścić trochę świeżego powietrza.

Często Zadawane Pytania

Czy świece mogą ogrzać pokój?

Tak, choć nie bardzo. Większe pokoje będą wymagały wielu świec, aby uzyskać zauważalną różnicę.

Jeśli używasz świec do ogrzewania pokoju, miej na nie oko i nigdy nie zostawiaj ich bez nadzoru.

Czy spanie w zimnym pokoju może powodować choroby?

Nie dokładnie. To zarazki, a nie niskie temperatury powodują choroby, ale istnieje między nimi związek.

Wiele zarazków rozwija się w zimniejszych, suchych środowiskach, co może powodować częstsze zachorowania w chłodniejszych środowiskach.

Czy zimna sypialnia jest dla ciebie dobra?

Może! Istnieje wiele dowodów sugerujących, że chłodne, a nie zimne sypialnie mogą pomóc ci lepiej odpocząć, promując lepszy, głębszy sen.

Więc jeśli czujesz się komfortowo, nieco chłodniejszy pokój może pomóc ci lepiej spać. Tylko uważaj, żeby nie było za zimno, bo to może mieć odwrotny skutek.

sposoby na rozgrzewkę pinterest
(Visited 2 times, 1 visits today)
Close