Written by 7:10 am Science & Technology Views: [tptn_views]

From $250,000 to $10,000 price calls: How market watchers got it improper with bitcoin in 2022

Rynek kryptowalut został w tym roku zniszczony, a od szczytu w listopadzie 2021 r. stracił ponad 2 biliony dolarów. Kryptowaluty znalazły się pod presją po upadku dużej giełdy FTX.

Jonathan Raa | Nurfoto | Getty Images

Rok 2022 zapoczątkował nową „kryptograficzną zimę”, w której upadły znane firmy i spektakularnie spadły ceny walut cyfrowych. Wydarzenia roku zaskoczyły wielu inwestorów i znacznie utrudniły zadanie przewidywania ceny bitcoina.

Rynek kryptograficzny był pełen ekspertów, którzy gorączkowo rozmawiali o tym, dokąd zmierza bitcoin. Często były one pozytywne, chociaż kilka z nich poprawnie prognozowało spadek kryptowaluty poniżej 20 000 USD za monetę.

Jednak wielu obserwatorów rynku było zaskoczonych tym burzliwym rokiem dla kryptografii, w którym niepowodzenia znanych firm i projektów wywołały falę uderzeniową w całej branży.

Zaczęło się w maju wraz z upadkiem terraUSD, czyli UST, algorytmicznego stablecoina, który miał być powiązany z dolarem amerykańskim. Jego awaria doprowadziła do upadku siostrzanego tokena terraUSD Luna i uderzyła w firmy z ekspozycją na obie kryptowaluty.

Three Arrows Capital, fundusz hedgingowy z optymistycznymi poglądami na kryptowaluty, pogrążył się w likwidacji i ogłosił upadłość z powodu swojej ekspozycji na terraUSD.

Potem przyszedł listopadowy upadek FTX, jednej z największych na świecie giełd kryptowalut, którą prowadził Sam Bankman-Fried, dyrektor, który często znajdował się w centrum uwagi. Skutki FTX nadal odbijają się w branży kryptowalut.

Oprócz niepowodzeń związanych z kryptowalutami, inwestorzy musieli również zmagać się z rosnącymi stopami procentowymi, które wywierały presję na ryzykowne aktywa, w tym akcje i kryptowaluty.

Bitcoin spadł o około 75% od czasu osiągnięcia rekordowego poziomu prawie 69 000 USD w listopadzie 2021 r., a ponad 2 biliony USD zniknęło z wartości całego rynku kryptowalut. W piątek bitcoin kosztował prawie 17 000 USD.

CNBC skontaktowało się z ludźmi stojącymi za niektórymi z najodważniejszych wezwań cenowych na bitcoin w 2022 roku, pytając ich, jak się pomylili i czy wydarzenia tego roku zmieniły ich spojrzenie na największą cyfrową walutę świata.

Tim Draper: 250 000 $

W 2018 roku na konferencji technologicznej w Amsterdamie Tim Draper przewidział, że do końca 2022 roku bitcoin osiągnie 250 000 dolarów za monetę. Słynny inwestor z Doliny Krzemowej nosił fioletowy krawat z logo bitcoina, a nawet wykonał rap o cyfrowej walucie na scenie.

Cztery lata później wygląda na to, że wezwanie Drapera się zmaterializuje. Zapytany o cel 250 000 $ na początku tego miesiąca, założyciel Draper Associates powiedział CNBC, że 250 000 $ „to wciąż moja liczba” — ale przedłuża swoją prognozę o sześć miesięcy.

Inwestor VC Tim Draper: Bitcoin jest „zdecentralizowany, otwarty i przejrzysty”

„Spodziewam się lotu do wysokiej jakości i zdecentralizowanej kryptowaluty, takiej jak bitcoin, a niektóre słabsze monety staną się reliktami” – powiedział CNBC za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Bitcoin musiałby wzrosnąć o prawie 1400% z obecnej ceny nieco poniżej 17 000 USD, aby prognoza Drapera się spełniła. Jego uzasadnieniem jest to, że pomimo likwidacji znaczących graczy na rynku, takich jak FTX, wciąż istnieje ogromna niewykorzystana grupa demograficzna dla bitcoina: kobiety.

„Zakładam, że ponieważ kobiety kontrolują 80% wydatków detalicznych, a tylko 1 na 7 portfeli bitcoinowych jest obecnie w posiadaniu kobiet, tama wkrótce pęknie” – powiedział Draper.

Nexo: 100 000 $

W kwietniu Antoni Trenchev, dyrektor generalny pożyczkodawcy kryptograficznego Nexo, powiedział CNBC, że jego zdaniem największa kryptowaluta na świecie może wzrosnąć powyżej 100 000 USD „w ciągu 12 miesięcy”. Chociaż ma jeszcze cztery miesiące do końca, Trenchev przyznaje, że jest nieprawdopodobne, aby bitcoin osiągnął tak wysoki poziom w najbliższym czasie.

Bitcoin „był na bardzo pozytywnej ścieżce” wraz ze wzrostem adopcji instytucjonalnej, mówi Trenchev, ale „wtrąciło się kilka głównych sił”, w tym akumulacja dźwigni finansowej, pożyczanie bez zabezpieczenia lub pod zabezpieczenie niskiej jakości oraz oszukańcze działania.

„Jestem mile zaskoczony stabilnością cen kryptograficznych, ale nie sądzę, żebyśmy jeszcze wyszli z lasu i że efekty drugiego i trzeciego rzędu wciąż mają miejsce, więc jestem nieco sceptyczny co do kształtu litery V. wyzdrowienia” – powiedział Trenchev.

Przedsiębiorca mówi, że skończył również prognozować ceny bitcoinów. „Moja rada dla wszystkich pozostaje jednak niezmieniona” – dodał. „Zdobądź jednocyfrowy punkt procentowy swoich aktywów, które można zainwestować w bitcoiny i nie patrz na to przez 5-10 lat. Podziękuj mi później”.

Guido Buehler: 75 000 $

12 stycznia Guido Buehler, były dyrektor generalny regulowanego szwajcarskiego banku Seba, który koncentruje się na kryptowalutach, powiedział, że jego firma ma „wewnętrzny model wyceny” bitcoinów w wysokości od 50 000 do 75 000 USD w 2022 roku.

Rozumowanie Buehlera było takie, że inwestorzy instytucjonalni pomogliby podnieść cenę.

Dyrektor generalny SEBA Bank mówi, że inwestorzy instytucjonalni szukają odpowiedniego czasu, aby wejść na krypto

W tym czasie cena bitcoina wynosiła od 42 000 do 45 000 USD. Bitcoin nigdy nie osiągnął 50 000 $ w 2022 roku.

Dyrektor wykonawczy, który obecnie prowadzi własną firmę doradczą i inwestycyjną, powiedział, że rok 2022 był „annus horribilis” w odpowiedzi na pytania CNBC dotyczące tego, co poszło nie tak z telefonem.

„Wojna na Ukrainie w lutym wywołała szok dla paradygmatu porządku światowego i rynków finansowych” – powiedział Buehler, powołując się na konsekwencje zwiększonej niestabilności rynków i rosnącej inflacji w świetle zakłóceń na rynku towarów takich jak ropa.

Innym ważnym czynnikiem było „uświadomienie sobie, że stopy procentowe nadal napędzają większość klas aktywów”, w tym kryptografię, co „było ciężkim ciosem dla społeczności kryptograficznej, gdzie panowało przekonanie, że ta klasa aktywów nie jest skorelowana z tradycyjnymi aktywami. “

Buehler powiedział, że brak zarządzania ryzykiem w branży kryptograficznej, brak regulacji i oszustwa również były głównymi czynnikami wpływającymi na ceny.

Dyrektor pozostaje jednak optymistą co do bitcoina, mówiąc, że „kiedyś w przyszłości” osiągnie 75 000 USD, ale „to wszystko kwestia czasu”.

„Wierzę, że BTC udowodnił swoją solidność podczas całego kryzysu od 2008 roku i nadal będzie to robić”.

Paolo Ardoino: 50 000 $

Paolo Ardoino, dyrektor ds. technologii Bitfinex i Tether, powiedział w kwietniu CNBC, że spodziewa się gwałtownego spadku bitcoina poniżej 40 000 USD, ale zakończy rok „znacznie powyżej” 50 000 USD.

„Jestem optymistą co do bitcoina… Widzę, że tak wiele dzieje się w tej branży i tak wiele krajów zainteresowanych adopcją bitcoinów, że jestem naprawdę pozytywnie nastawiony” – powiedział wtedy.

Bitfinex CTO spodziewa się, że do końca roku bitcoin będzie „znacznie powyżej 50 000 USD”.

W dniu wywiadu bitcoin był notowany powyżej 41 000 USD. Pierwsza część wezwania Ardoino była poprawna — bitcoin spadł znacznie poniżej 40 000 USD. Ale nigdy się nie poprawiło.

W kolejnym e-mailu z tego miesiąca Ardoino powiedział, że wierzy w odporność bitcoina i leżącą u jego podstaw technologię blockchain.

„Jak wspomniano, prognozy są trudne do przewidzenia. Nikt nie mógł przewidzieć ani przewidzieć liczby firm, które cieszą się uznaniem społeczności globalnej, i które upadną w tak spektakularny sposób” – powiedział CNBC.

„Niektóre uzasadnione obawy i pytania dotyczą przyszłości kryptografii. Może to być niestabilna branża, ale opracowane za nią technologie są niesamowite”.

Deutsche Bank: 28 000 USD

Kluczowym tematem w 2022 roku była korelacja bitcoina z amerykańskimi indeksami giełdowymi, zwłaszcza z zaawansowanym technologicznie Nasdaq 100. W czerwcu analitycy Deutsche Bank opublikowali notatkę, że Bitcoin może zakończyć rok z ceną około 27 000 USD. W momencie sporządzenia notatki bitcoin kosztował nieco ponad 20 000 USD.

Opierał się na przekonaniu analityków giełdowych Deutsche Bank, że S&P 500 podskoczy do 4750 USD do końca roku.

Ale to wezwanie raczej się nie zmaterializuje.

Jak upadek kryptowalut o wartości 60 miliardów dolarów zaniepokoił organy regulacyjne

Marion Laboure, jedna z autorek czerwcowego wstępnego raportu Deutsche Bank na temat kryptografii, powiedziała, że ​​bank spodziewa się, że bitcoin zakończy rok na poziomie około 21 000 USD.

„Wysoka inflacja, zacieśnienie monetarne i powolny wzrost gospodarczy prawdopodobnie wywarły dodatkową presję na ekosystem kryptowalut” – powiedział Laboure CNBC, dodając, że bardziej tradycyjne aktywa, takie jak obligacje, mogą zacząć wyglądać bardziej atrakcyjnie dla inwestorów niż bitcoin.

Laboure powiedział również, że głośne upadki nadal wpływają na nastroje.

„Za każdym razem, gdy upadnie główny gracz w branży kryptograficznej, ekosystem przeżywa kryzys zaufania” – powiedziała.

„Oprócz braku regulacji, największymi przeszkodami dla kryptowalut są przejrzystość, konflikty interesów, płynność i brak wiarygodnych dostępnych danych. Upadek FTX przypomina, że ​​problemy te nadal pozostają nierozwiązane”.

JPMorgan: 13 000 USD

W nocie badawczej z 9 listopada analityk JPMorgan, Nikolaos Panigirtzoglou i jego zespół przewidzieli, że cena bitcoina spadnie do 13 000 USD „w nadchodzących tygodniach”. Mieli korzyść z perspektywy czasu po kryzysie płynności FTX, który, jak powiedzieli, spowoduje „nową fazę delewarowania kryptowalut”, wywierając presję na spadek cen.

Analitycy stwierdzili, że koszt potrzebny górnikom do wyprodukowania nowych bitcoinów historycznie działa jako „podłoga” dla ceny bitcoinów i prawdopodobnie powróci do najniższego poziomu 13 000 USD, jak widać w miesiącach letnich. To nie jest tak daleko od obecnej ceny bitcoina, jak niektóre inne prognozy, ale wciąż jest znacznie niższe niż piątkowa cena nieco poniżej 17 000 USD.

Rzecznik JPMorgan powiedział, że Panigirtzoglou „nie może dalej komentować” prognozy jego zespołu badawczego.

Absolutne badanie strategii: 13 000 USD

Ian Harnett, współzałożyciel i dyrektor ds. inwestycji w firmie Absolute Strategy Research, zajmującej się badaniami makroekonomicznymi, ostrzegł w czerwcu, że najlepsza na świecie waluta cyfrowa prawdopodobnie spadnie do 13 000 USD.

Wyjaśniając swoje niedźwiedzie wezwanie w tamtym czasie, Harnett powiedział, że w poprzednich rajdach kryptograficznych bitcoin miał tendencję spadkową o około 80% w stosunku do najwyższych poziomów wszechczasów. Na przykład w 2018 roku token spadł blisko 3000 $ po osiągnięciu szczytu prawie 20 000 $ pod koniec 2017 roku.

Cel Harnetta jest bliżej niż większość, ale Bitcoin musiałby spaść o kolejne 22%, aby osiągnąć ten poziom.

Bitcoin może spaść nawet do 13 000 USD, gdy Fed zaostrzy, ostrzega strateg

Zapytany o to, co czuje w związku z dzisiejszą rozmową, Harnett powiedział, że jest „bardzo szczęśliwy, mogąc zasugerować, że wciąż jesteśmy w trakcie deflacji bańki bitcoinowej” i że spadek blisko 13 000 USD wciąż jest na kartach.

„Bąbelki zwykle widzą odwrócenie o 80%”, powiedział w odpowiedzi na pytania przesłane e-mailem.

Biorąc pod uwagę, że Rezerwa Federalna USA prawdopodobnie podniesie stopy procentowe w przyszłym roku, według Harnetta nie można wykluczyć dłuższego spadku poniżej 13 000 USD do 12 000 USD, a nawet 10 000 USD.

„Niestety, nie ma wewnętrznego modelu wyceny tego składnika aktywów – w rzeczywistości nie ma zgody co do tego, czy jest to towar, czy waluta – co oznacza, że ​​istnieje wszelkie prawdopodobieństwo, że cena może spaść, jeśli zobaczymy ograniczone warunki płynności i/lub awaria innych podmiotów / giełd cyfrowych” – powiedział.

Mark Mobius: 20 000 $, potem 10 000 $

Doświadczony inwestor Mark Mobius był prawdopodobnie jednym z dokładniejszych predyktorów bitcoina.

W maju, kiedy cena bitcoina przekroczyła 28 000 USD, powiedział Financial News, że bitcoin prawdopodobnie spadnie do 20 000 USD, a następnie odbije się, ale ostatecznie spadnie do 10 000 USD.

Bitcoin spadł poniżej 20 000 USD w czerwcu, a następnie odbił się w sierpniu, po czym ponownie spadł przez resztę roku.

Jednak granica 10 000 $ nie została osiągnięta.

Mobius powiedział CNBC, że przewiduje, że bitcoin osiągnie 10 000 USD w 2023 roku.

Carol Alexander: 10 000 $

W grudniu 2021 r., miesiąc po rekordowym poziomie Bitcoina, Carol Alexander, profesor finansów na Uniwersytecie w Sussex, powiedziała, że ​​spodziewa się, że bitcoin spadnie do 10 000 USD „lub nawet więcej” w 2022 r.

Bitcoin w tym czasie spadł o około 30% z rekordu prawie 69 000 USD. Mimo to wiele gadających głów kryptograficznych w tamtym czasie przewidywało dalsze zyski. Alexander był jednym z nielicznych głosów idących pod prąd.

Jak Wall Street nauczyła się kochać bitcoina

„Gdybym była teraz inwestorem, pomyślałabym o szybkim wycofaniu się z bitcoina, ponieważ jego cena prawdopodobnie spadnie w przyszłym roku” – powiedziała wówczas. Jej niedźwiedzie wezwanie opierało się na założeniu, że bitcoin ma niewielką wewnętrzną wartość i jest używany głównie do „spekulacji”.

Bitcoin nie spadł tak nisko, jak 10 000 $ — ale Alexander czuje się dobrze, jeśli chodzi o jej przewidywania. „W porównaniu z przewidywaniami innych, moja była zdecydowanie najbliższa”, powiedziała w e-mailu z komentarzami do CNBC.

[mailpoet_form id="1"]
Close